1109
2023
Sineklik, Tamiri ,Nasıl, Yapılır?

Sineklik Tamiri Nasıl Yapılır?

Sineklik Tamiri Nasıl Yapılır? Sineklik onarımı nasıl yapılır? Sineklik tamiri yapılırken nelere dikkat edilmelidir? soruları en güncel konuların başında gelmektedir. Evcil hayvanı veya küçük çocuğu olan herkes sinekliklerin zarar görmesinin ne kadar kolay olduğunu bilir. Sinekliklerdeki delikler sadece çirkin görünmekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla sinek ve sivrisineğin evinize girmesi için açık bir davettir. 

Çoğu modern sineklikli kapı yada pencere, büyük bir sineklik ile donatılmış hafif bir alüminyum çerçeveye sahiptir. Ekran sıkıca gerilir ve sığ oluklara bastırılan lastik kamalar ile kapıya sabitlenir. İyi haber şu ki sineklik ağını değiştirmek, kendi başınıza yapabileceğiniz kolay bir bakım işidir. İşte sinekliğin nasıl düzeltileceğine dair basit kılavuzumuz.

Araçlar ve Malzemeler

Sinekliğinizin telini değiştirmek için ihtiyaç duyacağınız alet ve malzemeler ya evinizde mevcut olacak ya da yerel hırdavatçıda kolayca bulunabilecek. Onlar içerir:

 • Toz fırçası
 • Sinek ekranı (aşağıdaki seçeneklere bakın)
 • Mezura
 • Makas veya bıçak (her ne kadar ağ örgüsüne bağlı olarak “havacılık makasları” tavsiye edilir)
 • Spline (Sineklik ağını çerçeveye sabitlemek için kullanılan kauçuk malzemedir)
 • Spline silindiri (bu, yukarıdakileri yapmak için kullanılan ekipmandır)
 • Tornavida

Sineklik Ağı Çeşitleri

Sineklik ağı çeşitli malzemelerden yapılmıştır ve her birinin kendine özgü avantajları vardır. Ağın örgüsü de farklılık gösterebilir; örgü, ağ içindeki boşlukları ifade eder. Genel olarak örgü ne kadar sıkı olursa sinek ve sivrisinek gibi zararlıların pencere veya kapıdan geçme olasılığı da o kadar az olur. Ancak dezavantajı, daha sıkı bir örgünün görüşünüzü kesintiye uğratabilmesi veya engelleyebilmesidir. Örgü türleri şunları içerir:

PVC Kaplı Fiberglas

Bu, sinekliklerde en yaygın kullanılan malzemedir ve bazen naylon ağ olarak da adlandırılır. Paslanmaması, lekelenmemesi ve paslanmaması nedeniyle kıyı kentlerinde popülerdir. Ancak diğer ağ malzemelerine kıyasla daha kolay yırtılır ve esner.

Alüminyum

Alüminyum, sert hava koşullarına dayandığından fiberglastan daha dayanıklı olduğundan sineklik malzemeleri için de yaygın bir seçenektir. Ancak zamanla kırışabilir ve çökebilir, ancak ağır hizmet tipi alüminyumun seçilmesi bunu en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Paslanmaz Çelik

Bu, güçlü ve sert olduğu için sineklik için başka bir popüler seçimdir. Orman yangınına yatkın bölgelerdeki evler için de tavsiye edilir.

Güneş

Bu tür sineklik ağları, gölge sağladığı ve ısıyı emip engellediği için güneşten korunmanın gerekli olduğu alanlarda popülerdir. Veranda ve verandalara yakın alanlar için idealdir.

Evcil Hayvan Ekranı

Bu genellikle vinil kaplı polyesterden yapılır. Evcil hayvanların zarar görmesine ve çizilmesine karşı korunmasına yardımcı olabilecek daha küçük ağ delikleri ile dayanıklıdır.

Sineklik Sabitleme Işlemi

Sineklik çerçevesi ağının nasıl düzeltileceği konusunda yedi temel adım vardır:

 1. Değiştirmek istediğiniz sineklik ağının yüksekliğini ve genişliğini ölçün. Her iki tarafta en az 7,5 ila 10 santimetrelik ilave ağ örgüsüne izin vermelisiniz. Bunları belgeleyin ve yerel hırdavat mağazanıza götürün. Size gereken doğru boyutu önerebilmeli ve ihtiyaçlarınıza en uygun ağ tipini tartışabilmelidirler.
 2. En uygun ağa sahip olduğunuzda, örümcekleri ve diğer tüyler ürpertici sürüngenleri kontrol etmek de dahil olmak üzere mevcut sinekliği temizleyin! Bunu yapmanın en güvenli yolu toz fırçası kullanmaktır.
 3. Mümkünse, mevcut perdeyi söküp değiştirmeden önce kapı veya pencereyi çerçevesinden çıkarmanız önemle tavsiye edilir.
 4. Kapıyı veya pencereyi düz bir yüzeye yerleştirin. Tornavidanızı çerçevenin köşesine doğrultun ve eski spline'ın bir bölümünü gevşeyene kadar yavaşça kaldırın. Spline'ı kavrayacak kadar yeterince kaldırdığınızda, geri kalanını dışarı çekin. Daha sonra sinekliği çerçeveden çıkarın ve çerçeve oluklarını toz fırçanızla temizleyin.
 5. Daha sonra, yeni sineklik ağını çerçevenin üst kısmına yerleştirin ve ağı yerinde tutacak spline'ı yerleştirmeye başlayın. Çerçevenin kısa kenarındaki bir köşeden başlayın ve spline silindirinizi kullanarak, çerçevenin tamamını tamamlayana kadar oluklara doğru itmek için az miktarda basınç kullanın.
 6. Ağı çok sıkı çekmediğinizden emin olun (spline doğal olarak bunu yapmalıdır) ve ağın düz tutulduğundan emin olun. Bunu örgünün ekrana paralel olmasını sağlayarak sağlayabilirsiniz.
 7. Fazla ağı makas, bıçak veya havacılık makası kullanarak tüm ekranın etrafında yaklaşık 5 mm'lik bir örtüşme bırakarak kesin.

Sinekliğinizin tamiri veya tur evi etrafındaki diğer onarımlar konusunda daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa Altav Yapı'daki deneyimli tamircimizle iletişime geçin .